Etkileşimli Kayıtlar ve Daha Fazlası | METU Events

Etkileşimli Kayıtlar ve Daha Fazlası

Hiç yorum yok, 12/02/2019, Ekleyen: , Eklendiği yer: Bilinmesi Gerekenler

Bu yazı ODTÜ 2014 Girişliler grubunda Ilgaz Çakar tarafından yazılmıştır.

Öncelikle kaydetmenizi tavsiye edeceğim birtakım linkler var. Linkleri isimlerle eşleştireceğim ve o isimleri kullanacağım anlatırken.

Katalog: catalog.metu.edu.tr
oibs64: http://oibs3.metu.edu.tr/View_Program_Course_Details_64/
oibs158: https://oibs2.metu.edu.tr/View_Course_Capacity_158/
Student Info.: https://oibs2.metu.edu.tr/Student_Information/
Register: register.metu.edu.tr

Katalog: Önce fakülteniz sonra da bölümünüzü seçtiğiniz takdirde öğrenim hayatınızda almakla yükümlü olduğunuz tüm dersleri tablo olarak dönemlere ve sınıflara ayıran kullanışlı bir site. Ayrıca bölümünüze girdikten sonra üstte “courses” linkine tıkladığınızda bölümünüzün verdiği tüm derslerle (zorunlu, seçmeli, master ve yüksek lisans dersleri) ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Oibs64 Hangi bölümün hangi dönemde hangi derslerin açıldığını görebileceğiniz sistemdir. 1.sınıf derslerinize bakmak için sazan gibi kendi bölümünüzü bulup girmeyin. 1.sınıfta genelde pek bölüm dersi olmaz(istisnalar tabi ki var). Örneğin fizik dersini fizik bölümü, calculus dersini matematik bölümü kimya dersini kimya bölümü verir. Tahmin etmesi çok zor değil. Oibs64’te sadece açıldığını değil açılan derslerin section kriterleri, dersi veren öğretim üyesinin adı (SOYAD AD şeklinde) ve dersin gün-saat-yer bilgilerini görebilirsiniz.

Örnek verirsek phys105 dersini ele alalım. Oibs64’te Physics/Fizik’i bulduk girdik. Karşımıza fizik bölümünün o dönemde açtığı tüm dersler çıktı.  (listedeki “code” sütunuyla ilgili ufak bir bilgi: 230 fizik bölümünün kodudur. Geri kalanı ise dersin kodudur. Bölüm kodunu çıkarınca kalan sayıda baştaki sıfırı okumayız)Bakacağımız dersin kodu 105. Dolayısıyla 230 0 105 i buluyoruz. Yanındaki kutuya tıklayıp tepeden “course info”ya tıklıyoruz. (Şu an için ihtiyaç duymayacağınız bir bilgi: “course info” yerine “prerequisite”e tıklarsanız dersin önkoşullarını görürsünüz. Yani seçtiğiniz dersi alabilmek için önce hangi ders(ler)i vermiş olmanız gerektiğinin bilgisi. Denemek için 3. 4. Sınıf derslerini kullanabilirsiniz.)

Karşımıza yine bir sürü bir şey geldi. Ne olduğunu anlıyorsunuz aslında. Gün saat derslik adı şeklinde bilgiler var. Google’da “odtü derslikleri” diye arama yaptığınızda hangi derslik nerde öğrenirsiniz. Sıra numarası gibi dizili olan sayılara “section numarası” deniyor. Üstüne tıkladığınızda o section’ın (varsa) kriterlerini görüyorsunuz. Mesela bu ders için 1. Section’ın kriterlerine bakalım. 1.sınıf olduğunuz için sizi ilgilendiren ilk üç sütun. Given dept / start char / end char. Given dept adı üstünde verildiği bölüm. Section1’imizi ee yani elektrik elektronikçiler alabiliyormuş. Makinacıysanız alamazsınız yani (dersi daha önce alıp kaldıysanız bu kriterleri sallamanıza gerek yok. İstediğiniz section’ı alabiliyorsunuz) start ve end char dediği şey soyadı kriteri. Soyadınızın ilk iki harfi bu ikisinin arasındaysa (evet ikisi de dahil) siz bu sectiondasınız demektir.

Eng101(modern languages) bakarsanız hiç section kriteri yoktur. Yer ve zaman olarak size uygun olan sectionı seçersiniz ve dolmadan onu almaya çalışırsınız.

Şimdi gelelim DERS KAYDI İLE İLGİLİ kısıma

Ders kayıtları register.metu.edu.tr adresinden yapılır.
“Etkileşimli kayıtların ilk günü öğrencilerimiz aşamalı olarak kayda gireceklerdir. Sınıflar itibariyle kayıt programının açılacağı saatler aşağıda belirtilmiştir.
09.00’dan itibaren: 4. Sınıf öğrencileri
10.00’dan itibaren: 4., ve 3. Sınıf öğrencileri
11.00’den itibaren: 4., 3., 2. Sınıf öğrencileri
12.00’den itibaren: 4., 3., 2., 1. Sınıf öğrencileri
13.00’den itibaren: Lisansüstü, 4., 3., 2., 1. Sınıf öğrencileri

Kayıt ve danışman onay programı kayıtların son günü Saat 17.00’de kapatılacaktır.” bu saatler odtü içinden internete bağlananlar içindir. Eğer kaydınızı evinizden yapacaksanız kayıt sistemi 14:00‘da açılır.

Oibs64 sistemini kullanarak katalog’da yazan tüm derslerinizin gün ve saatlerini öğrenip (Eng101’i sona bırakın. Diğer derslerinizin gün ve saati sabitken 101’i siz seçiyorsunuz çünkü) ilkokul ve lisede yaptığımız gibi pzt salı çarş… diye ders programı çiziktirin bir kağıda. Geçen sene metutakvim ve sekizkirk diye iki site vardı. Program hazırlama işini yapıyorlardı ama ne olduysa ikisi de kapanmış ya da ben giremiyorum. Eng101 sectionı seçerken kolaylık sağlayacak. (Not: güncel olarak doldur.xyz adresini kullanabilirsiniz.)

Bilmeniz gereken ilk şey normal şartlarda bütün must courselarınız (zorunlu dersleriniz) zaten ekli gelir. Sizin yapmanız gereken tek şey eng101 dersini eklemektir. Ama sistemde bazen sorunlar çıkıp bazı ya da hiçbir dersinizi ekli vermeyebiliyor. Nasıl kontrol edeceğiz?

Burada devreye katalog ve student info koalisyonu devreye giriyor. Ders kayıtlarına 1-2 gün kala student info’ya giriş yapın. Semester: 20151 (2015’te başlayan akademik yılın 1.dönemi anlamında. 20152 2. Dönem 20153 de yaz okulu anlamına geliyor yani) program type: major olacak şekilde girin. Biraz göz gezdirirseniz bir çok bilgiye buradan ulaşabileceğinizi görürsünüz zaten. “semester detail” sekmesini açın. “registration courses” başlığı altında otomatik ekli gelen derslerinizi göreceksiniz. Katalog ile karşılaştırıp eksik var mı yok mu kontrol edin. Eksik yoksa tek derdiniz eng101’i eklemek olacak.

Diyelim ki ekli gelmemiş bir dersiniz var. Diyelim ki az önce örnek verdiğim phys105 ekli gelmemiş. Size ilk tavsiyem oibs64’ten dersi veren tüm hocaların ismini öğrenip google’da aratıp sözlüklerde hoca hakkında yapılan yorumları okuyun. Bi ihtimal ya olursa diye sevdiğiniz bir hocanın sectionını eklemeyi deneyin kayıtta (ya tutarsa hesabı). Tutmazsa kriterleri uygun olan section’ı eklersiniz.

ÖNEMLİ: Eng101 ve olası bir sistem hatası sonucu ekli gelmeyen derslerinizi kendiniz eklemeniz için dersin koduna (oibs64’te “course code” sütununda yazan kod) ve section numarasına ihtiyacınız var. Bunları bir kenarda hazır edin.

Gelelim eng101’e. Dikkatinizi çekecektir, oibs64’te tüm derslerinizin hocaları yazıyorken eng101 hocaları yazmıyor. Hocaların karakteristik özelliklerine göre lakapları olur. Ff serap meşhurdur mesala. Serap kızılırmak. Kimse sorsanız uzak dur der. Özellikle uzak duramayın diye herkes 101 hocasını derse girince öğrenir. Yani kayıt zamanı iyi(notu bol ve belki yoklama almayan) bir hocaya denk gelmeniz tamamen şanstır. Peki hocanızla tanıştığınızda bunu nasıl anlarsınız? ENG-101-102 SECTION DEGISIM VE BILGI PAYLASIMI adında kapalı bir grup var.linkten girip giremeyeceğinizi bilmiyorum. Ben yine de yazayım. Burada hocalarla ilgili yorumlar yazılır ve kim hangi sectionda o paylaşılır. Tüm yazılanlara inanmamanız gerekmekle birlikte genel bir fikir edinmeniz anlamında oldukça işe yarar bir gruptur. Hocanın nasıl olduğunu kayıttan sonra öğrenmenin faydası ne ki diye düşünüyorsanız kayıtlardan bir hafta sonraki add-drop haftasıyla tanışmalısınız.)

ADD-DROP: Add-Drop haftası bir nevi kayıt heyecanını yeterince tadamayanlar için lateparty niteliğinde bir zaman dilimidir. İstemediğiniz dersi bırakmak (DİKKAT lisans eğitiminin ilk döneminde katalogda ne yazıyosa almak zorundasınız. Yönetmelik öyle) kayıtta alamadığınız dersi almaya didinmek ve section değiştirmeye çalışmak için iyi bir fırsat. Sanırım bazı seçmeli dersler de add drop haftasında açılıyormuş.

Linkini verdiğim ama hiç bahsetmediğim bir arkadaş var ki o da oibs158’dir. Bu arkadaş ders sectionlarının konenjan doluluk bilgilerini verir. Siz bu sisteme girmeye çalışırken 5 kişilik boş yer varsa siz girene kadar o 5 kişilik yer dolar. O derece saçma bir sistemdir bu. Nerede ne amaçla kullanılacağı çok bariz olduğu için detaya girmiyorum.

Birkaç akla takılası soruyu da cevaplarsam sanırım anlatacak başka bir şey kalmayacak. Umarım buraya kadar sağ gelebilmişsinizdir.

Üstte alıntıda da belirtildiği gibi kayıtların son günü saat 17:00’da kayıt sistemi kapanır. O saate kadar danışman onayınızı yaptırın yoksa işiniz zora girer. İmkansız değil ama atraksiyona da gerek yok.

Mutlaka kayıtların ilk gününden danışman hocanıza gidin. Kapısında hayati önem taşıyan onay için ofisinde olacağı saatler yazılı olur. Bazı hocalar bu saat konusunda esnek davranırken bazı hocalar da çok katı davranıp ders onayı vermeyebilir. (öğrencisine onay vermediğini ve öğrencinin o dönem ders alamadığını anlatan bi hocam vardı. Ne kadar doğrudur bilemem ama riske atmaya değmez. Saat kaçta yazıyosa o saatte gidin.)

Danışman onayına sizin gitmenizin gerekip gerekmediği danışman hocanıza bağlıdır. Kimi hocaya mail atarsınız şifrenizi o halleder, kimisi karşısında görmek ister siz de bir arkadaşınız gönderirsiniz şifrenizi verip. Ama şunun şurasında 2 gün sonra zaten okula gelmeye başlayacaksınız niye zora sokasınız ki. Gidin hocanızla tanışın. Kendinizden bahsedin. Danışman hocamı eğitim terapisti olarak kullanıyorum mesela ben. Zırt pırt kapısını çalarım o da sabırla dinler. Bir gün bir yumrukla odadan dışarı uçucam ama hayırlısı.

Add drop haftasında:
1) Bir değişiklik yaptıysanız yine danışman onayı gerekiyor.
2) Bir değişiklik yapmadıysanız onay gerekmiyor
3) Değişiklik yaptınız ama pişman oldunuz ve sisteme girip değişikliği geri almaya üşeniyorsunuz, onay gerekmiyor.

Kısaca add droptaki değişiklikler kaydedilsin istiyorsan onaylat yok eski halinden devam etsin diyorsan onaylatma.

Bir detay daha: eğer kayıt zamanı ya da add dropta onay aldıktan sonra değişiklik yapmak isterseniz, hocanıza gidip onayı kaldırtmanız, değişikliği yaptıktan sonra yine onaylatmanız gerekiyor.

Youtube’da bulunan Burcu Ece Yıldız kanalındaki açıklamalı video.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir