ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi | METU Events

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Hiç yorum yok, 12/02/2019, Ekleyen: , Eklendiği yer: Bilinmesi Gerekenler

12003 yılında Ankara’da kurulan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne bağlı müzenin amacı MÖ 7000 yılından beri Anadolu’da gelişen teknolojinin tarihini belgelemek ve günümüz teknolojisini sergilemektir.

Üniversite yerleşkesinde bulunan ve kullanım değerini yitirmiş malzemelerin sergilendiği müzede objeler, rastlantısal biçimde sergilenmektedir. Müze kompleksi 5 ana elemandan oluştur: Ana sergi ve depo yapısı (büyük silo); resepsiyon, kafe ve hediye dükkânı içeren cam silo; ek sergi yapısı (hangar); Görsel-işitsel koleksiyon gelişim alanı ve açık hava sergisi. Açık hava sergisinde üniversite birimleri ve diğer ilgili kişi ve kurumların katkılarıyla bir araya getirilmiş lokomotif, C-47 uçağı, F-104 uçağı gibi araçlar sergilenmektedir.

Müzenin kurulması çalışmaları 2001′de başlamıştır ve halen sürmektedir. Müze koleksiyonunun müze yapıları ile birlikte geliştirilmesi planlanmıştır. İlk etapta ODTÜ yerleşkesi içinde bulunan nesnelerin sergilenmesi, daha sonra ise Kültür Bakanlığı’nın katkısıyla bazı arkeolojik örneklerin derlenmesi ve böylece MÖ 3500′lerden bu yana Anadolu’da teknolojide kullanılan cihazların sergilenmesi öngörülmüştür. Müze, bu çabalar yoluyla teknolojinin kültürünü korumayı ve paylaşmayı amaçlamaktadır.

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, ilkokul öğrenciliğinden bu yana yaklaşık 70 yıldır kullandığı Erika marka tarihî daktilosunu Ekim 2003′de ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi’ne armağan etmiştir

BİLİM VE TEKNOLOJİ KOLEKSİYONU SERGİ ALANI

Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu Sergi Alanı’ndaki faaliyetler 4 ana alanda yürütülmektedir: Uygulamalı Bilim Merkezi, Ulaşım Tarihi Sergisi, Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi ve Açık Hava Sergi Alanı.

Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu Sergi Alanı’nda toplam 9 personel görev yapmaktadır. Koleksiyon hafta içi 09.00 – 17.00 (hafta sonu ise her ayın ilk Cumartesi günü 11:00-16:00) saatleri arasında açıktır. Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne bağlı faaliyet gösteren Bilim ve Teknoloji Sergi Koleksiyonu 2011 yılında randevulu 20107 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu rakama bireysel ziyaretçi sayıları eklenmemiştir.

2011 yılında sergide bulunan demirbaş eşyaların, üniversitenin demirbaş eşya envanter sistemine kaydı yapılmıştır. Koleksiyonda bulunan sergi geliştirme çalışmaları devam etmiştir.

1- Uygulamalı Bilim Merkezi:

 • Bilimi sevdirmeyi,
 • Toplumun bilimsel farkındalık düzeyini arttırmayı amaçlar.

“Bilime Dokunun!” ilkesinden hareketle tasarlanarak imal edilen deneyler, günlük yaşamda gözlemlediğimiz ancak çoğu zaman farkına varmadığımız birçok fiziksel ilke ve doğa olayını, ilköğretim seviyesinden başlayarak her yaş ve kesimden ziyaretçilere ulaştırmaktadır. Uygulamalı Bilim Merkezi’nde sergilenen deneyler:

 • Yeryüzü,
 • Yaşam Bilimleri ve İklim,
 • Mekanik,
 • Dinamik,
 • Su,
 • Hava,
 • Optik,
 • Işık,
 • Algı,
 • Enerji,
 • Elektrik,
 • Hareket, Genel Fizik vb.
Gezegen Evi (Planetaryum) Gösterimi
Uygulamalı Bilim Merkezi içerisine kurulan Gezegen Evi (Planetaryum) sistemi, 7m’lik bir çadır, havalandırma sistemi, ses sistemi, Digitarium projeksiyon cihazını ve kesintisiz güç kaynağını içermektedir. Gösterimlerimiz, ‘Evrendeki Vaha’, ‘Astronot’ ve ‘Yaşayan İklimimiz’ dir

Gösterimler hakkında kısa bilgiler:
(NOT: Linklere tıkladığınızda otomatik olarak ilgili videolar indirilmeye başlayacaktır.)

1- ‘Evrendeki Vaha’ [24 dakika]: Dünyadaki yaşam kaynağı suyu aramak için uzaya keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Güneş sistemindeki gezegenlerin görsel efektler ile tanıtıldığı gösterimin tanıtım videosu için:

http://extranet.spitzinc.com/download/public/creativemedia/mpg_qt/OasisTrailer.mpg

2- ‘Astronot’ [23 dakika]: Uzayı keşfetmek insanoğlunun en büyük hayaliydi. Sıra sizde, bu hayalin bir parçası olmak ister misiniz? “Astronot nasıl olunur?; Neleri bilmeli; hangi testlerden geçmelisiniz?; Dünyada ağrılıksız ortam benzeri nasıl sağlanır?; Uzayda astronotlar ne yapar?; Onları bekleyen tehlikeler nelerdir?; Astronotların vücudunda herhangi bir değişiklik gerçekleşiyor mu? vb. tüm sorularınızın cevabını bulacağınız bir gösterimdir. Tanıtım videosu için:

http://extranet.spitzinc.com/download/public/creativemedia/wm9/Astronaut_trailer_stereo_web.wmv

3- ‘Yaşayan İklimimiz’ (Our living climate) [28 dakika]: Kitlesel yok oluş, buzul çağı, sanayi devrimi ve dünyanın ikliminin bu süreçteki değişimini görmeye; iklim değişikliğinin tarihçesi hakkında ilginç bilgiler öğrenmeye ne dersiniz?

2- Açık Hava Sergi Alanı:

10.000 metrekarelik Açık Hava Sergi Alanı’nda çeşitli uçaklar, lokomotif ve klasik otomobillerden oluşan ulaşım araçları sergilenmektedir. RF 104, Bellanca ve C47’nin bulunduğu birçok uçağın yanı sıra Ford Taunus, Renault, Volkswagen, Anadol gibi klasik otomobiller ve bir kara tren lokomotifi açık hava sergi alanında ziyaretçilerimizi beklemektedir.

3- Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi:
Büyük Silo Binası olarak adlandırılan binada yer alan sergi dört farklı bölümden oluşmaktadır: çağlar boyu bilim ve teknolojinin gelişimi sergisi, günlük hayatımızda bilim ve teknoloji, ODTÜ’nün bilim geçmişi sergisi ve siyaset ya da sanatta ünlü kişilerin bağışladıkları eşyalar.

Taş Çağları’ndan Cumhuriyet Dönemi’ne kadar çağlar boyu bu coğrafyada gerçekleşsen bilim ve teknolojik ilerlemelerin anlatıldığı sergi alanında Hititlerden Friglere, Selçuklulardan Erken Cumhuriyet Türkiye’sine çeşitli dönemlerde üretilmiş bilimsel eserlere yer verilmektedir. Anadolu’da halen kullanılmakta olan cam, bakırcı ve demirci atölyelerinin canlandırmaları, bir Ortaçağ Simya atölyesiyle yan yana sunulmaktadır. Yakın tarihte günlük yaşantımızda kullanılmış olan daktilolar, hesap makineleri, tıp aletleri, bilgisayarlar ve daha birçok farklı türde nesnenin oluşturduğu tematik sergiler ise günümüz teknolojisinin nasıl bir değişim ve gelişimden geçerek bugünlere geldiğini göstermektedir. Ayrıca İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’in daktilolarının, Ahmet Necdet Sezer’in yazı takımının yer aldığı ülkemizin bir dönemine damga vurmuş kişilere ait eşyaların bulunduğu bölüm de koleksiyonun önemli parçasını oluşturmaktadır.

4- Ulaşım Tarihi Sergisi:

Muhteşem görünümleriyle ilk günkü gibi duran klasik arabaların ve motosikletlerin yer aldığı sergi Hangar Binası’nda bulunmaktadır. Burada özellikle klasik araba merakı olanlar oldukça keyifli ve iyi vakit geçirmektedirler. 1947’den başlayan Chevrolet serisi, Desoto, Oldsmobil, Anadol Böcek, Citroen, Mercedes bu çok kıymetli ve ender otomobil koleksiyonumuzun parçalarını oluşturmaktadır.

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan “Devrim”in “Devrim Arabaları” filminde kullanılan birebir kopyası da sergide bulunmakta ve ülkemiz endüstri tarihindeki önemi nedeniyle buraya gelen ziyaretçilerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Ayrıca motosiklet tutkunları için ayrılmış bir de motosiklet koleksiyonu bulunmaktadır.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir