Yeni Başlayanlar için ODTÜ | METU Events

Yeni Başlayanlar için ODTÜ

Hiç yorum yok, 15/02/2019, Ekleyen: , Eklendiği yer: Bilinmesi Gerekenler

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ODTÜ

  • Yurtlar
  • ODTÜ yerleşkesi içerisinde şehir dışından gelen Üniversite öğrencilerinin barınmalarına olanak sağlayan 19 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtlardan; 2,4,6,8,9 ve İsa Demiray öğrenci yurdu ile Faik Hızıroğlu Konukevinde erkek; 1,3,5,7 ve Faika Demiray ögrenci yurdu ile Öğrenci Konukevi 1 ve Osman Yazıcı Konukevi yurtlarında kadın, Refika Aksoy, 19. Yurt, Öğrenci Konukevi 2, ODTÜ Geliştirme Vakfı Konukevi’nde ayrı bloklarda kadın ve erkek ögrenciler kalmaktadır.

  • Yurtlara girmek isteyen 30 yaşını aşmamış ODTÜ lisans öğrencilerinin Yurtlar Yönetim Kurulunca tespit edilip Rektörlükçe onaylanan yönteme göre ve belirlenen süre içinde Yurtlar Müdürlüğüne başvurmaları gerekir.

Demiray-Aksoy yurtları dışındakiler ODTÜ’nün merkezine daha yakın, çarşıya Şok’a yürüyerek 5 dk mesafede Demiraylar ise daha uzaktır ama haftaiçi saat 5′e kadar her 15 dakikada bir ring otobüsleri geçer, okulu turlar. 5’ten sonra ve haftasonları da daha seyrek olarak geçer. Yani bölümlere, çarşıya vs. gitmek o kadar da zor değil aslında. Ayrıca genel önyargının aksine ring olmasa da kampüsteki çoğu yere yürüyerek en fazla 20 dakikada varılabilir. Aşağıdaki linke göz atıp yurtlar hakkında fikir sahibi olarak gitmeniz faydalı olur. http://www.yurtlar.metu.edu.tr/

  • Topluluklar

Yeni başlayan arkadaşlar, topluluklar ODTÜ’de karşınıza çıkabilecek en değerli kaynaklar arasındadırlar, kendinize uygun bir şeyler kesinlikle bulursunuz. Yeni şeyler öğrenmek için güzel bir imkandır ayrıca yeni arkadaşlar edinmenin de en kolay yollarından biridir, aklınızda bulunsun. Sitemizden topluluklarla ilgili bilgi alabilir, tanışma toplantılarından ve etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz.
Toplulukların listesine ulaşmak için tıklayınız.

  • Ulaşım

Kampüse dışardan ulaşım Dolmuş ve Ego otobüsleriyle olur. Ego otobüsleri 30 dakikada bir gelir ve hazırlık, rektörlük, KKM, İş Bankası ve yurtlar bölgesinde durur. Genellikle dolmuşlar her daim bulunur bu yüzden daha fazla tercih edilirler. Dolmuşlar hafta içi 18:00’a kadar yemekhane önünden kalkar, 18:00’dan sonra ise yurtlar bölgesindeki duraklardan hareket eder. Hafta sonu ise dolmuşlar yurtlar bölgesinden hareket eder.

  • Ring

Kırmızı ring bölümleri dolaşır sarı ring hazırlığa gider. Ring saatleri ve güzergahı için tıklayınız http://tim.metu.edu.tr/ringler

Ring’in nerede olduğunu ve bulunduğunuz yere gelmesine ne kadar vakit kaldığını öğrenmek için tıklayınız. http://ring.metu.edu.tr/

  • Otostop

ODTÜ içerisinde otostop her zaman sizin için bir seçenek olacaktır ve buna alışacaksınız. A1′den ODTÜ içine veya Kızılay’a, KKM’nin önünden A1′e, KKM’nin karşısından Demiray yurtlarına, Sunshine’ın önünden Yüzüncü Yıl’a, Yüzüncü Yıl Migros ve Naz Gıda’nın oradan ODTÜ içine gelmek için otostop çekebilirsiniz. ODTÜ dışından otostop çekerken dikkat etmeniz gereken tek şey arabalardaki ODTÜ stickerıdır. Otostop çekerken sıraya dikkat etmek gerekir. Normal bir şekilde gelen kişi sıranın en arkasına geçer. Duran arabaya doğal olarak önce ön tarafta otostop çekenler biner, binmezlerse arkadakiler biner.

  • Devrim

İçkisini, cipsini, gitarını kapan öğrencinin arkadaşlarıyla takıldığı, muhabbetin ve eğlencenin doruk noktaya ulaştığı yerdir. Aynı zamanda şenlikler ve mezuniyet de ODTÜ Devrim Stadı’nda yapılır.

  • Spor

ODTÜ’de sağlanan spor olanakları için tıklayınız.

  • ODTÜ sınırları içinde gayet ziyaret edilesi bir müze olduğunu biliyor muydunuz?

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi hakkında bilgi için tıklayınız.

ODTÜ’ye dair her şeyin bulunduğu Bilinmesi Gerekenler sayfasına gitmek için tıklayınız.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir