#11 Utepils | METU Events

#11 Utepils

Hiç yorum yok, 14/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın on birinci bölümü ile karşınızdayız!

Bu bölümde Utepils‘i ağırladık. Utepils İlayda BaşaranCan KaracadağlıYalçın Savrun ve Atınç Başaran‘dan oluşuyor.

Utepils oldukça taze bir grup. Geçtiğimiz ay grubun vokali İlayda, gitaristi Can’a “Ya Can, ben böyle sevimli swingli şarkılar söylemek istiyorum. Çalalım mı?”  diye bir öneride bulunuyor ve çalışmalara başlıyorlar. Grubun ismi ise bir ay sonra geliyor. Nisan’ın ortalarında Çarşı çimlerinde otururken İlayda kısacık bir araştırma yapıp Utepils’i buluyor. Utepils grubun müziğine yakışan bir kelime, Norveççe’de “güneşli bir günde bira içerken açık havanın tadını çıkarmak”anlamına geliyor.

Utepils ile Campus Sessions serisi içinde bir ilki daha gerçekleştirmiş bulunduk. Daha önce 9. bölümde ağırladığımız Sinağrit Baba ile bir tane özgün beste kaydetmiştik. Utepils’in ise çaldığı tüm şarkılar kendi besteleri!

Campus Sessions’a başlarken yüce ve birazcık da uçuk amaçlarımızdan biri Türkiye alternatif müziğine yeni isimler kazandırabilmekti. Kısa zamanda bu amacımıza ulaşabilme ihtimalimizin doğması bizi oldukça sevindirdi doğrusu. Utepils’ten oldukça ümitliyiz.

Biraz da grubun üyelerinden söz edelim. Grubun vokali İlayda, müzik yaşamına dokuz yaşında katıldığı TRT Ankara Çoksesli Çocuk Korosu’nda başlamış. Üniversiteye gelince ise ODTÜ Müzikal Topluluğu‘na katılmış. Üniversitenin ardından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Bölümü‘nde eğitim almış. Söylemeyi unuttuk, İlayda’nın mezun olduğu bölüm İktisat, fakat söylediğine göre İktisat’la hiç anlaşamamış. Müziği ve dramayı mesleği hâline getiren İlayda, aynı zamanda Lemur Sanat, Stage on the Run, İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları‘nda birçok tiyatro oyununda ve müzikalde yer almış. Hâlen Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya devam ediyor.

Grubun gitaristi Can ise müziğe aile desteği ile başlayanlardan. İlk olarak klavye çalmaya başlamış, sonrasında gitar öğrenmiş. Üç sene klasik gitar dersi almış, devamında ise yavaş yavaş beste yapmaya başlamış. İlk bestesini 8. sınıfta yapmış. Lise yaşantısının büyük bir kısmını da müzik kaplamış yine. İlk grubunu lisede, grubun klarinetçisi Yalçın ile birlikte kurmuşlar. Sonra beraber ODTÜ’ye gelmişler ve Müzikal Topluluğu’na girmişler. Can Müzikal Topluluğu‘ndan sonra müzikle hiç olmadığı kadar içli dışlı olduğunu söylüyor. Yalçın’la beraber Bilader isimli başka bir projeleri de mevcut aynı zamanda. Utepils ile ilgili ise şöyle diyor: “Benim birikmiş enstrümantal bestelerim İlayda’nın sözleriyle birleşti, aktık gidiyoruz öyle, bakalım ne olacak.” Bu arada, Can’ın bölümü de Endüstri Mühendisliği.

Sıra Yalçın‘da. Yalçın “Kral TV’nin karşısında şarkı söyleyip dans eden çocuklardandım.” diyor. İlkokul 4. sınıfta gitar öğrenmiş biraz, sonra pek üzerine düşmemiş. Ama söylemeyi hiç bırakmamış. Lisede ilk kez sahneye çıkmış, Can’ın da dahil olduğu grupla. Üniversiteye gelince, önce seçmeli şan dersi almış, sonrasında Müzikal Topluluğu’na girmiş. Utepils’in dışında, yine Müzikal Topluluğu çıkışlı insanlardan oluşan iki projesi daha var: Bilader ve Mai“Topluluk hayatımı değiştirdi,” diyor, gerek hep aynı çevreyle müzik yapması, gerek de bu süreçte karşısında çıkan insanlardan öğrendiklerine istinaden. Utepils’e İlayda’nın davetiyle dahil olmuş, pek de güzel olmuş.

Ve Atınç. Atınç ilköğretim yıllarında TED Ankara Koleji bandosunun vurmalılar bölümüne dahil olmuş. Kendisi Fizik bölümü öğrencisi, bir aksilik olmazsa bu sene mezun oluyor. Bir taraftan da bir izci Atınç. Lisede dahil olduğu müzik grubunda davul çalmış. Şu anda da Lemur Sanat sahne arkası ekibine dahil ve aynı zamanda TED Senfoni Orkestrası‘nda vurmalılar grup şefi.

Evet, şimdi sıra performanslara geldi. Utepils ile Çarşı’da buluştuk, kortlarda birer tost yuvarladık, kayıtları ise İktisat kantininde yaptık.

Grup ilk olarak bize, Django Reinhardt ve Stéphane Grappelli‘nin Minor Swing bestesinden esinlenerek yaptıkları Sonra Bahar isimli şarkıyı çaldı.

Grubun ikinci şarkısı ise ODTÜlülere oldukça tanıdık bir mekânın müziği: Yalıncak.

Ve son şarkı, Mor.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir