#12 Simay Canlar | METU Events

#12 Simay Canlar

Hiç yorum yok, 14/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın on ikinci bölümü ile karşınızdayız!

Bu bölümde konuğumuz Simay Canlar‘dı. Simay da bize kendi bestelerini çaldı. Yeni, gerçekten yeni şeyler dinlemek istiyorsanız buyrun, önce Simay’ı tanıyalım!

Simay ODTÜ Felsefe bölümü mezunu ve şu an aynı bölümde yüksek lisans yapmakta. Müzikle olan ilişkisini de akademik boyuta taşımış bir yandan; Başkent Üniversitesi‘nde Müzikoloji yüksek lisansına da devam ediyor.

Çocukluğundan beri şarkı söylemeye meraklı olduğunu söylüyor Simay, ama beste yapmaya on yıl önce Starsailorisimli grubu keşfetmesiyle ilgi duymaya başlamış. Grup hayatında oldukça önemli bir yer tutuyor. Aile desteğinin yanında, Simay’ın müzik üretmekteki itici güçlerinin en önemlisi Starsailor imiş.

ODTÜ’ye geldiği ilk yıl, Let Me Keep On isimli bestesini Blue Jean Müzik Yarışması‘na göndermiş. Şarkı o yarışmadan jüri özel ödülü ile dönmüş. Bu yarışma sayesinde Simay İstanbul’da sahne alma fırsatı bulmuş. Lisans hayatı boyunca Şan dersine de devam etmiş ayrıca.

Öte yandan, geçtiğimiz ay ODTÜ Ukulele Topluluğu‘nu kurmuş. “metUKE” henüz resmî bir topluluk değil, ama güzel havalarda, ellerinde ukuleleriyle Fizik Çimleri’nde oturmuş bir grup insan görürseniz bilin ki onlar ODTÜ Ukulele Topluluğu!

Simay’a besteleri nasıl yapıyorsun sorusunu da sorduk. Rutine dönüştürebileceği ya da zorlama ile yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Bir duygunun yoğunluğunu hissettiğinde bunu müzikle attığını söylüyor, yaşadığı şeylerle müzik sayesinde başa çıkabiliyor. İngilizce ve Türkçe besteleri arasında ciddi bir kavramsal fark olduğunu da belirten Simay, bu durumdan şikayetçi olmadığını dile getiriyor. Çünkü ana dilin ifade gücü bambaşka ona göre. Akdeniz tutkusunun egemen olduğu ve zeytinden, üzümden, kadından ve erkekten ilham alan Türkçe şarkıları genelde yarattığı hikâyeler ve karakterler üzerinden şekilleniyor.

Simay’la Beşerî‘nin iç avlusunda kaydettik şarkıları.

Bize ilk olarak Seasons isimli bestesini çaldı.

İkinci şarkı ise Türkçe bir beste, Halikarnaslı.

Ve son şarkı, Blue Jean Müzik Yarışması’ndan ödülle dönen Let Me Keep On.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir