#15 Ukemi | METU Events

#15 Ukemi

Hiç yorum yok, 15/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın on beşinci bölümü ile karşınızdayız!

ODTÜ’de yürürlüğe giren artırılmış güvenlik önlemleri yüzünden güçlüklerle Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Kantini’nde çektiğimiz bu bölümümüzde konuğumuz, “müzikle iç içe yaşamış 5 sempatik adamın -“Okulunu bitir, hobi olarak yine uğraşırsın” dediler, geldik.- diyerek kurduğu bir pop/rock cover grubu” olan Ukemi idi.  Okul bitmiş, üzerinden yıllar geçmiş ama Ukemi hâlâ aynı heyecanla müzik üretmeye devam ediyor.

Çekimleri tamamladıktan sonra her gruptan bize grubu, grup üyelerini anlatan plansız bir metin göndermelerini istiyoruz. Şöyle söyleyelim, Ukemi bize şimdiye dek gönderilmiş en ayrıntılı ve planlı metni gönderdi. Bu sebepten bazı kısımları hiç değiştirmeden yayınlayacağız, çünkü kendilerini en güzel kendileri anlatırmış gibi geldi bize.

Ukemi 5 senedir aktif faaliyet gösteriyor; fakat grubun temelleri aslında çok daha öncelere dayanıyor. Liseden tanışanBulutay ve Mertcan’ın, 2003’te üniversiteden arkadaşları Tolga ile beraber kurdukları “Eldertale” isimli metal cover grubu her şeyin başlangıcı diyebiliriz. Yıllar içerisinde değişikliğe uğrayan grup, ismini “Son Perde” olarak değiştirerek beste çalışmalarına başladı. Ukemi’de uzun süre faaliyet gösterecek Doğukan da bu sırada ekibe katıldı. “Son Perde” grubunun ömrü pek uzun olmadı ve 1 sene sonra faaliyetlerini durdurdu. Bir süre bireysel olarak müzik hayatına devam eden ekip, 2011 yılında üniversite yıllarından beri tanıdığı Berk’in bas gitarist olarak eklenmesiyle tekrar bir araya geldi. Hem müzik tarzını hem de çalışma stilini değiştiren grup, “Ukemi” ismini alarak tekrardan çalışmalara başladı.

Esasında bizim de aklımıza ilk gelen soru “Ukemi” ne ola ki? olmuştu. Grup bu soruya çok maruz kalmış belli ki… Grubun isminin hikâyesini şöyle anlatıyorlar:

Grubun en çok maruz kaldığı sorulardan birisi “Ukemi ne demek?” oldu. Ukemi Japonya kaynaklı savaş sanatlarında, özellikle de Aikido’da, yaygın kullanılan bir terimdir. Genel olarak düşmek anlamıyla ön plana çıkan bu terim aslında bir teknik karşısında kendinize zarar vermeden ve size yapılan tekniğe karşı güç kullanmadan yaptığınız her tür davranışı kapsar. Ukemi, gözle görülür anlamıyla; sonucunda yaralanmadan ve bazen daha dinamik bir şekilde ayağa kalktığınız, diğer bir değişle size yapılan tekniğin enerjisini kendi lehinize çevirdiğiniz bir düşüştür. Ukemi bir düşme hareketi gibi görülse de özünde uyumlu olmak, uyum sağlamak vardır. Bu bağlamda herhangi bir müzikal performansta yapılan hatalardan ya da oluşan aksaklıklardan sonra şarkının enerjisini düşürmeden aynı dinamizmle sürdürmek aslında ukemi yapmak olarak adlandırılabilir. Bu aksaklıklara yanlış basılan notalar, kopan teller, aksayan elektronik düzenekler dahil olabilir. Bu nedenle ukemi, engellenmesi çok güç bu aksaklıkların karşı koymadan performansa harmanlanmasıdır.

Aslında grubun bu ismi seçmesinde temel sebep kelimenin batı değil doğu kaynaklı olması, yazıldığı gibi okunması, akılda kalıcı olması ve merak uyandırması olmuştur. Kelimenin anlamı ve yapılan işle olan felsefi bütünlüğü de bu seçimi desteklemiştir.

Grup Ukemi ismini aldıktan sonra çalışma yönteminde ve müzik tarzlarında bir değişiklik ortaya çıkmış; ve grup kendi kendine müzik üreten yapısından sıyrılıp canlı performanslara ağırlık vermeye başlamış.

2011’i takip eden senelerde grup düzenli olarak Manhattan’da Cumartesi akşamları sahne aldı. Daha sonra IFHayal Kahvesi, Kite gibi mekanlarda da periyodik olarak sahne alan grup bir de Kent Radyo için akustik bir proje hazırladı. 2014 yılında Lemur Sanat Sahne Sanatları Topluluğu’nun gerçekleştirdiği “Across The Universe” Müzikali’nin orkestrası olan ekip, 2016 yılında uzun süredir beraber çalıştığı davulcusu Doğukan Tunç ile yollarını ayırdı.

Doğukan’ın ardından ekibe, biz bu videolarda kendisini göremesek de, grup üyelerinin eski arkadaşlarından olan Uğur Ceylan dahil olmuş. On seneyi aşkın zamandır birbirlerini tanıyan grup üyelerinin müziğin dışında da çokça şey paylaşmış olmaları, her zaman uyumlu ve eğlenceli bir atmosferde müzik yapmalarına yardımcı olmuş. Grubun temelinde yatan sıkı dostluğun üretimleri de mutlaka destekleyeceğini düşünürsek, uzun vadede müzik yapmaya devam edeceklerini öngörmek çok zor olmuyor. Ukemi’nin gelecek planları içinde beste üretmek ve bunları dinleyicilerle paylaşmak da var.

Grup üyelerinin akademik yaşantılarına baktığımızda her birinin bir döneminin ODTÜ’den geçtiğini kolaylıkla fark ediyoruz.

Bulutay ve Tolga ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunudur. Tolga halen ODTÜ’de Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Merkezi’nde çalışmaktadır. Mertcan Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Mühendisliği mezunu olup, ODTÜ Medya ve Kültürel Çalışmalar bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Berk Bilkent Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu olup ODTÜ’de Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Uğur Başkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunudur ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Akademinin ve mesleklerinin peşini bırakmayan grup üyelerinin incelikle örülmüş ve oldukça yoğun biçimde ilerlemiş müzik yaşantılarına da şöyle bir göz atalım:

Bulutay Güneş / Vokal

Müzik eğitimine 1998 yılında Klasik Gitar ile başladıktan sonra, 2003 yılına kadar bas gitar ve elektro gitar eğitimi, 2005-2007 arası Ankara Devlet Operası sanatçıları Haluk Tolga İlhan ve Tuncay Doğu’dan şan eğitimi, 2007-2009 arası da Yıldız İbrahimova’dan Caz Performans eğitimi almıştır. 2007-2008 arasında ODTÜ “The Company” Müzikal Topluluğubünyesinde birçok müzikal ve konserde yer almıştır. 2008 yılında Stage on The Run isimli sahne sanatları topluluğuna katılmış, bu toplulukla birçok gösteriye çıkmıştır. Yine aynı topluluk tarafından 2011 yılında sahnelenen “Sweeney Todd”müzikalindeki rolü ile 2011 Topper Awards – Müzikal Dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. 2006 yılında progresif rock grubu Timesailor’a vokal ve söz yazarı olarak katılmış olup, bu grupla çeşitli konserler vermesinin yanı sıra 2011 yılında piyasaya çıkan “Once Upon a Time” isimli albümde de vokalist olarak görev almıştır. 2009 yılında Lemur Sanat isimli sahne sanatları topluluğunu kurmuş ve bu topluluk bünyesinde yönetmen, yapımcı, orkestra üyesi ve vokal gibi birçok görev üstlenmiştir. Halen aktif bir şekilde topluluğun yönetiminde bulunmakta ve projelerine devam etmektedir. Ayrıca 2011 yılından beri Ukemi isimli pop/rock grubunda vokalist olarak yer almaktadır.

Murat Tolga Ertürk / Akustik Gitar – Vokal

1999 yılının sonlarında eline geçen karışık bir mp3 CD’sinde Sultans of Swing dinlemesiyle gitar çalması gerektiğine karar vermiş ve 2000 yılında ilk akustik gitarını alarak aktif bir şekilde müzikle uğraşmaya başlamıştır. 2003 yılında yollarıBulutay Güneş ile kesişmiş ve Mertcan Özbakır’ın da katılımıyla bir metal beste ve cover grubu olan Eldertale kurulmuştur. 2004-2006 yıllarında müzisyen olarak Atölye Oyuncuları’na katılmış ve Canlı Maymun Lokantası ve Kayıp Aranıyoroyunlarında Atölye Oyuncuları ile aynı sahneyi paylaşmıştır. 2007-2008 yıllarında Ümit Dedeoğlu (Sameway) öncülüğünde kurulan akustik grupları ile çeşitli mekanlarda canlı performans sergilemişlerdir. 2010 yılında ODTÜ Film Müzikleri Konseri’nde yer alarak Lemur Sanat ile ilk iletişimini kurmuştur. 2011 yılında Ukemi’nin kurulması ile müzikle olan ilişkisi güncel halini almıştır. 2014 yılında Ukemi ile birlikte Lemur Sanat’ın düzenlediği Across The Universe müzikalinin orkestra ekibinde bir kez daha tiyatro sahnesine çıkma şansını elde etmiştir.

Mertcan Özbakır / Akustik Gitar – Vokal

Müzik eğitimine 2002 yılında akustik gitar ile başlamış ve 2003 yılında kurulan Eldertale grubu ile beste çalışmalarına ağırlık vermiştir. 2010 – 2012 yılları arası gittiği yurt dışı eğitimi ve çalışma programı nedeniyle müziğe iki yıl ara vermiş, 2012 yılında Ukemi ile müziğe geri dönüş yapmıştır. Lemur Sanat bünyesinde 2009 yılında ODTÜ Yıl Sonu Kapanış Konseri, 2010 yılında ODTÜ Film Müzikleri Konseri, 2014 yılında ise Across The Universe müzikaline gitarist olarak katkı sağlamış ve müziğe başladığı günden bu yana Ankara’da çeşitli mekanlarda sahne alma fırsatı bulmuştur. Son olarak Oganalp Canatan’ın liderliğinde yerli ve yabancı müzisyenlerin katkılarıyla 2016 yılında hazırlanan MAEGI – Tales from the King’s Court albümüne konuk müzisyen olarak katılmıştır.

Berk Başaklar / Bas Gitar – Vokal

2003 senesinde, yakın arkadaş çevresi ile eğlencesine kurduğu bir grupta bas gitaristlik yaparak başladığı müzik kariyerine, ilerleyen yıllarda “Lucky Strike” isimli Blues/Rock grubuyla ilk bar programını da yaparak devam etmiştir. Çok uzun ömürlü olmayan bu projeden sonra, yaklaşık 4 sene boyunca içinde olacağı yine bir blues/rock grubu olan“BlueScar” isimli gruba katılmıştır. Birçok Ankara içi ya da dışı bar programları ve bahar şenliklerinde bu grup ile sahne almıştır. 2011 yılından beri “Ukemi” isimli pop/rRock grubunda bas gitaristliğe devam etmektedir. 2014 yılında Ukemi ile Across The Universe Müzikali’nde orkestra üyesi olarak sahne almıştır.

Uğur Ceylan / Davul

Ortaokul yıllarında uzun sap bağlama ile müzik hayatına başlamış ve 2003 yılında bas gitara merak salmıştır. Bu iki enstrümanı 2004 yılından bu yana çaldığı davul takip etmektedir ve asıl müzik karakterini davul çalarak oluşturmuştur. 2004 yılından başlayıp 2012 yılına kadar süren aktif müzik hayatında sırasıyla Fudge, Dogmanstar ve Bio gruplarının davulculuğunu yapmıştır. Bu süreç içerisinde Bypass, Gölge, Garaj, Manhattan, Opus, Overall, IF, Nedjima, Tenados, Bizizmekanlarında düzenli program ve konserler olmak üzere aktif olarak sahne almıştır. Bio grubuyla iletişimi halen devam etmekle birlikte 2016 yılında Ukemi’ye dahil olmuş ve müzik hayatını Ukemi ile sürdürmektedir.

Campus Sessions projesi için akustiğin hakkını veren grup, biraz da eski günlerine atıfta bulunmak için, metal grupların şarkılarını üzerine düşünülmüş düzenlemelerle icra etti. Hazır mısınız?

Grubun bizim için ilk olarak çaldığı şarkı İsveç çıkışlı bir progresif metal grubu olan Pain of Salvation‘ın Second Love isimli şarkısı.

İkinci olarak ise heavy metalin efsanesi Iron Maiden‘a ait The Trooper isimli şarkıyı dinledik Ukemi’den.

Ve son şarkı. Almanya çıkışlı power metal grubu olan Blind Guardian‘ın Bright Eyes isimli bestesi.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir