#16 Vedat Minör | METU Events

#16 Vedat Minör

Hiç yorum yok, 15/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın on altıncı bölümü ile karşınızdayız!

Biliyoruz, iki bölüm arasını fazla açtık; ama okulun anlam veremediği her şeyi engelleme çabası bizi biraz korkuttu doğrusu. Yine de bu işi seviyoruz ve sürdürmekte ısrarcıyız!

Teknokent Galyum Blok’ta çektiğimiz on altıncı bölümün konuğu Vedat Minör’dü. Hayır hayır, Vedat Milor değil, Vedat Minör. “Madem üç kişiyiz, neden stüdyoya gidip çalmıyoruz?” sözüyle bas gitarda Serhat Bayılı, davulda Barış Michael Soylu ile vokal ve gitarda Ozan Atak tarafından kurulan Vedat Minör, Gözde Köse’nin vokal, Ege Saygıner’in de klavye olarak eklenmesiyle ilk hâlini almış. Grup kısa sürede hatrı sayılır bir genişleme gösterince, dönemin bahar şenliğine katılma fikri doğmuş. Ve grup 2 ay içinde hazırlıklarını tamamlayıp, bahar şenliğinde sahne almış. İlerleyen zamanlarda önce Mike, sonra da Gözde uzak diyarlara taşındığı için gruptan ayrılmak durumunda kalmışlar. Ege de tez çalışmaları dolayısıyla gruba ara verince, Vedat Minör bir yenilenme sürecine girmiş ve davulda İlim Uğur, vokalde Damla Tıltak, klavyede ise Selçuk Ener’le yollarına devam etme kararı almış. Kurulduğu günlerde 70’ler ve 80’ler rock, blues ve pop şarkılar çalan grup, son zamanlarda klasik rock ve progresif rock türlerindeki şarkılara daha çok yer vermeye başlamış.

Grubun isminin nereden geldiği ise çok açık. Güzide gurmemiz, kariyeriyle aklımızı alan naif insan Vedat Milor ile fonetik benzerlik gösteren Vedat Minör, esprili ve akılda kalıcı bir isim olarak tercih edilmiş.

Aralıklarla Ankara içinde cover şarkılardan oluşan listeleriyle konserler vermeye devam eden Vedat Minör “henüz değilse de, bir gün mutlaka kendi şarkılarımızı da çalacağız!” diyor.

Müzik yaşantılarını kampüsün olanaklarıyla genişleten ve sürdürmeyi başaran grup üyelerini de biraz tanıyalım:

Grubun vokali Damla, müzikle içli dışlı olan bir ailede doğduktan sonra, ilk ve ortaokulda okul korolarında görev aldı. Lisede -belki de hepimiz gibi!- rock müzikle ilgilenmeye başladı. Bu zamanlarda müzik hocasının teşvikiyle “kendine yetecek kadar” gitar öğrenen Damla, üniversite hayatının ilk dört yılında ODTÜ Müzik Toplulukları’nda aktif olarak yer aldı. O dönemlerde çeşitli gruplara vokaliyle ve gitarıyla eşlik etti. Sonrasında ise mezun olana dek Yıldız İbrahimova’dan caz vokal dersleri aldı. 2014 yılında Vedat Minör’e dahil oldu ve kendisinin deyimiyle ilk ciddi sahne deneyimini bu grupta yaşadı. Çoksesliliğe tutkun olan Damla, 2015-2016 yıllarında Distant Ship grubunda vokal aranjmanları ile ilgilendi ve back vokal yaptı. Şu anda aktif olarak Vedat Minör’le ve çeşitli akustik projelerle sahne almaya devam ediyor.

Gitar ve vokalde karşımıza çıkan Ozan Atak’ı zaten yedinci bölümden tanıyoruz, bir Kasım soğuğunda, Mimarlık Fakültesi’nin avlusunda ellerimiz üşüye üşüye kaydetmiş, ortaya çıkan harikulade bölümü sizlerle daha önce paylaşmıştık. Kendisi müzik geçmişini şöyle anlatıyor:

“ODTÜ’de okuduğu yıllarda “Nomad Soul” adıyla black metal çaldıkları grupları, rock müziğe doğru evrilerek önce “Seven Scenes” sonra da “Eklips” adını aldı. Eklips yıllarında (kardeşi Onur’un tüm uyarı ve tepkilerine rağmen) bir anlık cahil cesaretiyle grubun vokalistliğine soyundu. 2005 yılında “Uyuyan Güzel” adıyla yayınladıkları 5 şarkılık demoda Eklipsşarkılarını seslendirdi. Bir yerden sonra gerçekten kötü söylediğine kendisi de ikna olan Ozan, Tuncay Doğu tarafından hâlen verilmekte olan şan dersine kayıt oldu. Ozan artık daha iyi şarkı söyleyebiliyordu. Orada tanıştığı ODTÜ The Company Musicals’ın güzel insanları sayesinde müzikalle tanıştı. Takip eden yıllarda Les Miserables(2009) ve Across The Universe(2014) müzikallerinde sahne aldı. Bu sırada Eklips’le yeni şarkılar kaydetmeye devam etseler de ayrı şehirlere düşen üyeler sebebiyle Eklips aktif müzik hayatına son verdi (2009). Fakat Ozan grup müziğini bırakmadı ve Baltacı Quartet grubuyla yoluna devam etti. İş dünyasında Zibumi adlı oyun şirketinin ortağı olan Ozan bir yandan oyun müzikleri yazmaya başladı (2009-2014). 2013 yılında “Vedat Minör” grubunun kurulması ile yeniden sahnelere dönüş yapan Ozan aynı zamanda solo performanslar da yapmaya başladı ve her hafta “Ozan Atak LIVE” adıyla düzenli sahne aldı. Bugün bir yandan kendi şarkılarını yazmaya devam eden Ozan aynı zamanda Distant Ship grubunun da vokalist ve gitaristidir.

Sahnede davul çalan, ancak Campus Sessions’ta cajonda gördüğümüz İlim Uğur, müzikle “3-4 yaşlarında, kaşıkla yumurta sahanına vurmak suretiyle evine gelen misafirlerin kafasını şişirerek tanıştı”. İlkokul yıllarında radyoda, televizyonda duyduğu ezgilere blok flüt ve evlerine nereden geldiğini bilmediği ‘keytar’ ile eşlik eden İlim, lise yıllarının başında davul dersi almaya başladı. Kısa bir dönem Durul Gence’den ders alıp, formdan ziyade tekniği takıntı hâline getirmiş Tunç Durmaz ile çalışmaya başladı. YouTube’un henüz bu kadar yaygın olmadığı yıllarda bolca DVD ve videoyu şaşkınlıkla izleyip, üniversite yıllarında Vedat Minör ile çalmaya başladı. Son birkaç yıldır Vedat Minör’ün bir parçası olarak müzik yaşantısını sürdürürken, hâlâ davul dersleri almaya devam ediyor, ve ekliyor: “Kitap okumaktan ve sahilde uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanan İlim, buna karşın kendine üçüncü tekil şahıs şeklinde hitap ettiği yazılar kaleme almaya bir türlü alışamamıştır.

Grubun bas gitaristi Serhat da müziğe küçük yaşta başlayanlardan. “90’ların milli enstrümanı olan Casio marka org”ve okul koroları ile müzikle olan ilişkisini bir üst seviyeye taşıyan Serhat, üniversitede Amiga bilgisayarı ile ilk elektronik bestelerini yaptı. Lisansüstü çalışmaları sırasında bir yandan da gitar çalmaya başladı ve 2002 yılında arkadaşlarıyla kurduğu rock/metal grubunda vokalist olarak yer aldı. 2008 yılında başladığı kemana, müzikle arası pek iyi olmayan komşuları ve vakit darlığı nedeniyle kısa kesmek zorunda kalan Serhat, daha sonraki zamanlarda ukulele ile tanıştı. Aynı yıl arkadaşları ile birlikte kurduğu Zibumi Oyun Geliştirme Stüdyosu’nda çeşitli oyun müzikleri ve seslendirmeler yaptı. 2014 yılında Lemur Sanat’ın sahnelediği Across the Universe müzikalinde sahne aldı. Müzik yapma ihtiyacını gidermeye çalışan Serhat, 2013 yılı bşlarında arkadaşlarıyla birlikte Vedat Minör’ün temellerini attı ve “ihtiyaç” nedeniyle bas gitar çalmaya başladı. Serhat şu an Vedat’ta bas gitarist ve vokalist olarak müzik yaşantısını sürdürüyor.

Ve yine blok flüt! Müziğe 7 yaşında babasının hediye ettiği blok flüt ile başlayan Selçuk9 yaşında müzik öğretmeninin yönlendirmesiyle piyano çalmaya başladı. Lise yıllarına kadar ağırlıklı olarak klasik müzikle ilgilenen Selçuk, 12 yaşından itibaren rock müzikle ilgilenmeye başladı ve lisede gitar çalmaya başladı. Yurt arkadaşları ile o yıllarda Goril isimli bir grup kurarak 3,5 yıl bu grupta gitar ve klavye çalan Selçuk, üniversiteye geldiğinde müzikalle ilgilenmeye başladı. İki sene ODTÜ The Company Musicals orkestrasında gitar ve piyano çaldıktan sonra, Lemur Sanat’ın Across the Universe müzikalinde sahne aldı. Müzikallerle geçen üç yılın ardından, tekrar grup müziğine dönüş yapan Selçuk, 2015’ten bu yana High Drive ile, 2016’dan bu yana ise Vedat Minör ile müzik çalışmalarını sürdürmekte.

Vedat Minör’le Campus Sessions projesi içinde ilk kez klavye kullandık.

Vedat Minör’den ilk olarak Kansas’ın Carry on Wayward Son isimli şarkıyı dinledik.

Grubun ikinci olarak icra ettiği şarkı ise Toto’dan Hold The Line oldu.

Ve son olarak, grup Fleetwood Mac’in The Chain isimli şarkısını seslendirdi.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir