#17 ÇerÇöp | METU Events

#17 ÇerÇöp

Hiç yorum yok, 15/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın on yedinci bölümü ile karşınızdayız!

Açıklama niyetine şöyle kişisel bir parantez açıyorum: Campus Sessions METU Events internet sitesi için üretilen, bu isimle sunulan bir iş olduğu için, içerik metinlerinde kurumsal dil kullanmaya özen gösteriyoru”z”. Elbette bu metni oturup beş kişi birlikte hazırlamıyor, ama sunumda bu dil, metni yazanın işini bir ölçüde kolaylaştırıyor. Fakat bu bölümde işler biraz değişti ve dolayısıyla metinde de yer yer değişiklikler olacak. Bu bölümde konuğumuz (hâlâ kurumsal dil), benim de dâhil olduğum ÇerÇöp idi.

ÇerÇöp’ün tüm üyeleri The Company Musicals’tan tanışıyor. Grubun vokali Utku, basçısı Efe ve gitarist ve trompetçisi Sina 2016 Şubat’ında birlikte çıktıkları yurtdışı seyahatinden, Madrid sokaklarında kurdukları “Neden sevdiğimiz şarkıları çalmıyoruz?” cümlesiyle dönüyorlar. Ankara’ya dönünce hemen bana yazıyorlar, ben de dönüş tarihimi biraz erkene çekiyorum ve provalara başlıyoruz. İlk önce adımız Bizimkiler olsun diyoruz, oradan bir horoz kalıyor bize, sonra fark ediyoruz ki Ankara’da aktif müzik yapan aynı isimde bir grup daha varmış, apar topar ÇerÇöp’ü buluyoruz, bunu da şöyle açıklıyoruz: “Ne bulursak çalıyoruz!”

Çok kısa bir sürede, 14 Şubat 2016’da mahallemizin güzide mekânlarından BARikaT #1538’de kör topal ilk sahnemizi yapıyoruz. O günden bu zamana da haftanın bir günü aynı yerde sahne almaya devam ediyoruz. Bir seneyi aşkın bir zaman dilimi içinde, bir süre Bilkent High Fun’da çalıyoruz ama sonrası gelmiyor, keza Tunalı David People da öyle. 15 Şubat 2017’de ise ilk kez sahne aldığımız yerde birinci senemizi neşeyle kutluyoruz. Horoz demiştik ya, dinleyicilerimize birinci yılımızın şerefine horoz şekeri dağıtıyoruz.

Grup üyelerini tanıma kısmına geçelim:

Utku, 1995 yılında Kocaeli’de doğmuş. 2005 senesinde de Ankara’ya taşınmış. Annesi müzik öğretmeni, babası müzikle yakından ilgili, ailesinde de neredeyse herkes müzisyen olduğundan, “Müziğin içine doğdum sayılabilir.”diyor. Yedi yaşındayken dayısının hediye ettiği gitarla ilk başlarda pek ilgilenmemiş olsa da lise zamanlarında gitara iyice asılıp ilk ciddi deneyimlerini de lise gruplarında kazanmaya başlamış. Üç sene boyunca Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu’nda korist olarak görev alıp sesini kullanmayı öğrendikten sonra, konservatuvar istemesine rağmen Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü kazanmış. Üniversitenin ilk yılında küçük yerlerde sahne almaya başlamış, sonrasında ise ODTÜ Müzikal Topluluğu’na vokal olarak dahil olmuş. The Company Musicals bünyesinde 5 gösteride sahne almış, bunlardan birinde de müzik yönetmeni yardımcısı olarak görev yapmış. ÇerÇöp’te vokalist ve gitarist olan Utku grup için “Şimdiye kadar en çok keyif aldığım işlerden birini yapıyorum.” diyor.

Sina ise 1996 yılında Tahran, İran’da doğmuş. O da Utku’nun dediği gibi müziğin içine doğanlardan. İlk enstrümanı babasının eski gitarı olan Sina, 9 yaşında, kısa bir süre de olsa gitar derslerine devam etmiş. Aldığı temeli geliştirip, ortaokulda gruplarla müzik yapmaya başlamış. Lisedeyken bas gitara yönelmiş ve dâhil olduğu gruplarla birlikte müzik yarışmalarına katılmış. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ni kazanmadan önce The Company Musicals’ın nâmını duymuş ve gelir gelmez topluluğa dâhil olmuş. Kısa bir süre içinde önce müzik yönetmeni yardımcısı sonrasında da müzik yönetmenliği yapan Sina, Company bünyesinde dört gösterinin müzik yönetmenliğini yürütmüş. Yönetmenliği esnasında piyano, ÇerÇöp’e bir renk sazı gereksinimi çıkınca ise trompet çalmaya başlamış. Şu sıralar ÇerÇöp’te gitar, trompet, küçük perküsyonlar ve de yeni yeni, synth çalıyor ve vokal yapıyor.

Efe basçı stereotipinin hakkını veriyor ve konuşmayı pek sevmiyor. 1993’te Ankara’da doğmuş ve hayatının tümü burada geçmiş. Müzikle ilgili şöyle diyor: “Lise yıllarında birkaç adım atmaya çalıştım müzik konusunda ama pek ileri gitmedi tabii, üniversitede de adım atmaya çalıştım yine gidemedi, şu an yine çalışıyorum, herkes gibi, ama yine gidemez herhalde. Adım atmayı bilmiyorum sanırım.” ODTÜ’de Felsefe okuduğunu öğrendiğinizde şaşırmayacağınız Efe rap müzikle de yakından ilgili. Kitlelerden sır gibi sakladığı beste çalışmaları olduğunu duyuyoruz, şimdilerde biraz elektronik müzikle uğraşmaya başladığını biliyoruz. Bu arada Sina’nın müzik yönetmeni, Utku’nun da müzik yönetmeni yardımcılığı yaptığı dönemde Efe’de The Company Musicals’ın drama yönetmeniymiş.

Evet sıra bana geldi, ben, (dil değişecek mecburen) Mehmet, 1995 Bursa doğumluyum, Bursa Erkek Lisesi’ndeyken, ikinci sınıfta ney üflemeye başladım. Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’na iki yıl devam ettim, bu süre içinde Erdinç Çelikkol ile çalışma fırsatı buldum ve çeşitli koro konserlerinde sâzende olarak sahne aldım. Sonra ODTÜ Felsefe bölümünü kazandım. Gelir gelmez ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğu’na dâhil oldum, iki sene kadar aktif olarak topluluk bünyesinde çalıştım. Öğrenci korosu, rektörlük korosu, Nevniyâz isimli saz ekibi ve dönemin şefi Coşkun Açıkgöz’ün yönettiği başka korolarda konserlere katıldım. Toplulukta yaklaşık bir buçuk sene yönetim kurulu üyeliği yaptım. Keskin bir ayrılıktan sonra ikinci sınıfın ilk dönemi The Company Musicals orkestrasına vurmalı çalgılarla dâhil oldum ve hâlâ devam ediyorum. The Company Musicals içinde de bir sene kadar yönetim kurulu üyeliği yaptım. Bu süre içinde ÇerÇöp kuruldu ve aktif sahne yaşantım başlamış oldu. Müziğe Türk müziği ile başladığım için zaman zaman arabeske bile kayabilen damardan çok kopamıyorum, zira geçtiğimiz yaz ud çalmaya başladım. Öte yandan üç dönemdir Ümit Eroğlu’nun yönetimindeki METU Big Band’de perküsyon çalıyorum. Kaydettiğim şeyleri şu hesapta paylaşıyorum.

2013 yılında, ODTÜ’ye geldiğimde METU Events ekibine içerik editörü olarak dahil oldum. 2014 Mayıs ayındaCampus Sessions isimli proje için çalışmaya başladım. Çok da iddialı olmadan, ODTÜ’de bu zamanlarda üretilen müziği arşivlemek, aynı yerde aynı koşullarda müzik üretmeye çalışan insanları birbirlerine bağlamak, hatta ve hatta belki de yerli alternatif müziğe yeni isimler kazandırabilmek adına güzel bir iş çıktığını düşünüyorum. Campus Sessions’a konuk ettiğimiz müzisyenleri daha güzel, daha mühim yerlerde görünce çok seviniyorum/z.

Dükkân bizim olduğundan, mekânımız da torpilli olsun dedik, ve ÇerÇöp’le Eymir’e gittik. Araç girişini kapalı olduğunu öğrendiğimizde biraz üzüldük ama vazgeçmeden yürüdük, nihayetinde açık hava konseri tadında bir şey oldu, yaşasın Eymir’in anlayışlı konukları!

İlk olarak Levent Yüksel’den dinlediğimiz, Ajda Pekkan’ın olduğunu bildiğimiz ama sözü müziği daha da başka insanların olan Ya Sonra isimli şarkıyı seslendirdik.

ÇerÇöp olarak ikinci şarkımız Mor ve Ötesi’nden Oyunbozan’dı.

Üçüncü şarkımız ise Yaşar’dan Acıtmıyor Sevdan oldu.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir