#19 Eksik | METU Events

#19 Eksik

Hiç yorum yok, 15/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın on dokuzuncu bölümü ile karşınızdayız!

Bu bölümün yazısında yine biraz kurumsal dil karmaşası yaşanacak. Zira on dokuzuncu bölümün konuğu, Campus Sessions projesinin yürütücüsü Mehmet Şimşek’in de bulunduğu bir proje. Daha önce Mehmet’in vurmalı enstrümanlar çaldığı ÇerÇöp’ü, on yedinci bölümde ağırlamıştık.

Eksik, çalışmalarına geçtiğimiz dönemde başlayan, dönem sonunda verdikleri bir konserle de kendilerini sessiz sedasız duyuran bir grup. Üç kişiden oluşuyor. Grubun vokali Ege; akustik gitarı ise yine ÇerÇöp’ten tanıdığımız Efeçalıyor. Mehmet ise karşımıza bu kez ud ile çıkıyor.

Eksik’in birlikte müzik yapmaktaki derdini şöyle açıklıyor Efe: “Dürüst olmak gerekirse, insanları ağlatmak.” Grup üyeleri insanın zaman zaman hüznü kendisine yakıştırması gerekliliğine inanıyorlar. Her duyguyu, deneyimi, hissi, tadını sonuna dek çıkararak yaşamak gerektiğini düşünüyorlar. Ege, Efe ve Mehmet, The Company Musicals’tan tanışıyor. Şimdi hiçbiri topluluk faaliyetlerini aktif olarak sürdürmüyor; ama arkadaşlıkları ve ortak üretimleri devam ediyor. Efe’nin fikriyle, aslında daha çok kendileri için bir araya gelen grup, ortaya bir şeyler çıkmaya başlayınca resmîleşme gayretine giriyor.

Grup üyelerini tanımaya başlayabiliriz.

1995 Kadıköy doğumlu olan Egeİstanbul Teknik Üniversitesi Yarı Zamanlı Konservatuvarı’nda piyano ve solfej eğitimi almış. Lisede Türk Halk ve Sanat Müziği korolarıyla çalışmış, bir yandan da okul orkestrasıyla cazsöylemiş. Bu çeşitlilik Ege’ye, İsveç’te konser vermek gibi unutamadığı deneyimler de yaşatmış. Müzik çalışmalarına Keysudar Sever ve Serkan Dedemen’la koro, Şahin Dedemen’le solfej çalışarak devam eden Ege; ODTÜ’ye geldikten sonra da bir süre Jazzberry Tunes’ta görev almış. The Company Musicals’a transfer olduktan sonra da iki yıl vokallik, bir yıl da yönetim kurulu üyeliği yapmış. Öte yandan Ege, İktisat bölümündeki öğrenimini sürdürüyor.

Efe’yi ÇerÇöp’ten birazcık tanıyoruz ama hatırlamakta fayda var. 1993’te Ankara’da doğan Efe, şartlar el verirse bu dönemin sonunda Felsefe bölümünden mezun olacak. Hatta hesaplamış, yaklaşık iki ay sonra ODTÜ ile resmî bir bağı kalmayacak. The Company Musicals’ta drama yönetmenliği yapmış olan Efe, şimdilerde aktif olarak ÇerÇöp’le sahne almaya devam ediyor. Öte yandan, kendi müziğiyle ilgili aksiyon almaya başlamış ve kendi besteleri üzerine yoğunlaşmış.

Evet sıra bana (yine) geldi, ben, (dil değişecek mecburen) Mehmet, 1995 Bursa doğumluyum, Bursa Erkek Lisesi’ndeyken, ikinci sınıfta ney üflemeye başladım. Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’na iki yıl devam ettim, bu süre içinde Erdinç Çelikkol ile çalışma fırsatı buldum ve çeşitli koro konserlerinde sâzende olarak sahne aldım. Sonra ODTÜ Felsefe bölümünü kazandım. Gelir gelmez ODTÜ Klasik Türk Müziği Topluluğu’na dâhil oldum, iki sene kadar aktif olarak topluluk bünyesinde çalıştım. Öğrenci korosu, rektörlük korosu, Nevniyâz isimli saz ekibi ve dönemin şefi Coşkun Açıkgöz’ün yönettiği başka korolarda konserlere katıldım. Toplulukta yaklaşık bir buçuk sene yönetim kurulu üyeliği yaptım. Keskin bir ayrılıktan sonra ikinci sınıfın ilk dönemi The Company Musicals orkestrasına vurmalı çalgılarla dâhil oldum. The Company Musicals içinde de bir sene kadar yönetim kurulu üyeliği yaptım. Şimdilerde toplulukla resmî bir bağım bulunmuyor. Aktif müzik yaşantıma ÇerÇöp’le devam ediyorum. Ben de her şey yolunda giderse bu senenin sonunda Felsefe bölümünden mezun oluyorum. Öte yandan geçtiğimiz yaz bir prodüksiyon ajansında yarı zamanlı metin yazarı olarak çalışmaya başladım. Öte yandan yine geçen yaz bir gitar aldım ve kendime yetecek kadar çalmaya başladım. İlk şarkılarımı böylece bestelemiş oldum. Her şeyiyle çalıp, söyleyip kaydettiğim şeyleri şurada paylaşıyorum.

2013 yılında, ODTÜ’ye geldiğimde METU Events ekibine içerik editörü olarak dâhil oldum. 2014 Mayıs ayında Campus Sessions isimli proje için çalışmaya başladım. Çok da iddialı olmadan, ODTÜ’de bu zamanlarda üretilen müziği arşivlemek, aynı yerde aynı koşullarda müzik üretmeye çalışan insanları birbirlerine bağlamak, hatta ve hatta belki de yerli alternatif müziğe yeni isimler kazandırabilmek adına güzel bir iş çıktığını düşünüyorum. Campus Sessions’a konuk ettiğimiz müzisyenleri daha güzel, daha mühim yerlerde görünce çok seviniyorum/z.

(Öhm… Kurumsal dil geri döndü.)

Campus Sessions için iki cover, bir de beste çalan Eksik’in çekimlerini İşletme Bölümü’nün arka tarafında, harikulade sonbahar temalı banklarda yaptık.

Eksik, bize ilk olarak sözü Candan Erçetin’e, müziği Nuri Irmak’a ait olan Sensizlik isimli şarkıyı çaldı.

İkinci şarkı ise Nil Karaibrahimgil’in sevimli şarkısı Rüzgâr’ın biraz alaturka bir yorumu.

Son olarak, sözü ve müziği Mehmet’e ait olan “Kaçıncı Çoğul Şahıs” isimli şarkıyı dinledik Eksik’ten.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir