#21 Gam Trio | METU Events

#21 Gam Trio

Hiç yorum yok, 23/01/2019, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen, ODTÜlü grup ya da bireylerin sergiledikleri üçer performansı içeren mini programımız Campus Sessions‘ın yirmi birinci bölümüyle karşınızdayız!

Güneşi görmek yeter dedik, sazlarda akort bırakmayan havaya aldırmadık ve bu bölümde Gam Trio’yu konuk ettik. Mekânımız ise ODTÜ’nün en eski topluluklarından biri olan THBT‘nin balkonuydu.

Mis gibi bir türkü bölümü olduğu için, pek vakit kaybetmeden gruptan bahsetmek isteriz. Gam Trio, 2018 Aralık ayında bir araya gelmiş, taze bir grup. Halk müziğinin temelini oluşturan yöresel icra üslûbunu her daim yansıtmaya gayret gösteren grup, bunu yaparken kendilerine has yorumlamalar yapmaktan da geri durmuyor. Grubun gelecek planları arasında, Ankara’nın çeşitli sahnelerinde aktif olarak yer almak var.

Grup Utkan, Fatih ve Ömer‘den oluşuyor. Utkan Mesci, ODTÜ İktisat bölümünde son sınıf öğrencisi ve tam bir THBT emekçisi. Okuldaki vaktinin büyük bir bölümünü Türk Halk Bilimi Topluluğu‘nda geçiren Utkan, ilkokulda tanıştığı bağlamaya olan ilgisini de burada geliştirmiş. Utkan gruba, sesiyle, bağlamasıyla ve lavtasıyla katkıda bulunuyor.

Gruba kemanesiyle katkıda bulunan Ömer Gökhan ise müziğe ilk olarak çocuk yaşlarda bağlamayla adım atmış. İlerleyen yaşamında bağlamanın aşıladığı halk müziği sevgisini, kabak kemane ile tanışarak başka bir enstrümanla paylaşmış. Ömer şu anda YBÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı 3. sınıf öğrencisi.

Grubun diğer çok yetenekli üyesi Fatih ise, müziğe erken yaşta başlayanlardan. İlk olarak bağlamayla tanışan ve bağlamada epeyce ilerleyen Fatih Acun, üniversite dönemine kadar gitarla da ilgilenmiş. ODTÜ THBT’nin aktif üyelerinden biri olan Fatih Acun, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde son sınıf öğrencisi. Gam Trio’ya ise hem bağlamasıyla, hem gitarıyla, hem de sesiyle katkıda bulunuyor.

METUEvents Campus Sessions ekibi olarak ODTÜlü müzisyenlerin yaptıkları müziğe sımsıkı tutunmalarına yardımcı olmak gibi bir amaca hizmet ettiğimizi de düşünüyoruz. Dileriz, bu performanslar, Gam Trio’ya ve başka müzisyenlere motivasyon olur.

Gam Trio bize, Çanakkale yöresinden bir türküyle merhaba dedi.

İkinci performans ise üstad Muharrem Ertaş‘ın dertli mi dertli bir eseri: Mezar Arasında Harman Olur Mu?

Gam Trio, kapanışı, hareketli bir Kerkük Türküsü ile yaptı: Evlerinin Önü Yonca.

Gam Trio‘yu yakından takip etmek isterseniz, şurada bir YouTube kanalları; şurada da bir Instagram hesapları var.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir