#9 Sinağrit Baba | METU Events

#9 Sinağrit Baba

Hiç yorum yok, 14/12/2018, Ekleyen: , Eklendiği yer: Campus Sessions

Tür ayrımı gözetmeksizin kampüste üretilen güzel müzikleri kampüsün güzel yerlerinde, büyük prodüksiyonlardan uzak, olabildiğince gerçek biçimlerde kaydedip sizlere ulaştırmayı hedefleyen mini programımız Campus Sessions’ın dokuzuncu bölümü ile karşınızdayız!

Bu bölümde Sinağrit Baba‘yı ağırladık. Lâfı çok uzatmadan, Sinağrit Baba’yı kendi ağızlarından tanıyalım:

“2013 senesinde ODTÜ Gülmece Topluluğu’nda tanışan Samet Karadeniz ve Fethi Yıldırım’ın, mizah ve edebiyat eksenindeki sohbetlerine heybelerindeki sesleri de dahil etme telaşından doğan ve ismini Sait Faik’in bir öyküsünden alan Sinağrit Baba, repertuarında kendi çalışmalarının yanı sıra severek dinledikleri kimi şarkıları da bulunduruyor. Samet Karadeniz’in perdesiz gitar ve kopuz çaldığı, Fethi Yıldırım’ın da vokal ve ritm gitarıyla yer aldığı ekip, 2014 Ayvalık Kültür Sanat Festivali’nden bu yana sahne ve kayıt çalışmalarına devam etmektedir.

Fethi Yıldırım, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans öğrencisi, bunun dışında Oda Radyosu’nda Kamu Yönetiyoruz isimli programı sürdürüyor.

Samet Karadeniz, Felsefe Bölümü’nde lisans öğrencisi. Abisi İsmet Karadeniz ile Üç Tel Bir Ömür grup ismiyle çalışmakta.”

Sinağrit Baba’yı İktisat’ın arkasında, Hazırlık Okulu’na giden yolun sağında kalan ormanda kaydettik.

İlk olarak grubun vokali ve ritm gitarcısı Fethi Yıldırım’ın sözünü yazıp bestelediği Diren Külhanbey isimli şarkıyı dinledik onlardan. Fethi şöyle diyor Diren Külhanbey için:

“2013 yılından, bir Gezi Direnişi hatırası. Pre-modern zamanlardan, kendi yerelinin adalet timsalı olagelen bir külhanbeyi, milenyum çağının koşulları ve “iyi”nin “kötü”den ayırdını zorlaştıran tekinsizliğinde tahayyül etme telaşı. Evvelinde perdesiz elektro gitar ile kaydedilmiş parça, Campus Sessions için akustik olarak çalındı.”

Grup ikinci olarak Zülfü Livaneli‘nin ilhamını Yaşar Kemal‘den alan bir bestesini icra etti.

Son şarkı ise bir Radiohead coverı: No Surprises.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir