Aikido Topluluğu | METU Events

Aikido Topluluğu

Hiç yorum yok, 11/02/2019, Ekleyen: , Eklendiği yer: Topluluklar

Topluluğumuz 2001 yılında kurularak ODTÜ’de çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’nin en büyük dojolarından biri olarak, yapısındaki çocuk Aikido grubu dahil olmak üzere 200’ün üzerinde sporcusuyla, kurulduğu seneden itibaren, aktif bir şekilde eğitimlerine devam etmektedir.

Yaş, fiziksel kuvvet, cinsiyet ayrımı olmadan sürdürülen antrenmanlarımız sırasında kişi, kendi iç enerjisini kontrol etmeyi, izleyerek ve inceleyerek verilen eğitimi algılamayı, bunu kendi bedenine uygulamayı öğrenmeye çalışır. Amaçlanan bu sistemin felsefesi, Aikido’nun karşılıklı uygulanan saldırı ve savunma hareketlerinden öte zihnin ve bedenin uyumlu hareket etmesi ilkesine dayanır. “Uyumlu Enerjinin Yolu” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz Aikido, diğer Budo sanatları gibi zihnin ve bedenin
uyum için evrilmesi amacını yapısında taşır. Aikidonun kurucusu Ueshiba Morihei’ye göre Aikido’nun bu felsefesini benimsemenin yolu sevgiden geçmektedir. Topluluğumuz, eğitimlerinde bu ilkeleri korumuş olan, Ueshiba’nın öğrencisi Nobuyoshi Tamura’nın stil ve prensiplerini takip etmektedir.

Her yıl 70’e yakın öğrenci topluluğumuza katılmakta ve temel Aikido eğitimi almaktadır. Öncelikle fiziksel olarak zorlu bir eğitimden geçen öğrenciler, her dönem sonunda uygulamalı derece sınavlarına girerek bilgilerini test etmektedirler. Yaklaşık 4 sene içerisinde siyah kuşak derecesi alan öğrenciler, mezun olduklarında bu eğitimden geçmenin avantajlarını tüm yaşantılarında hissetmektedirler. Şu ana kadar topluluğumuzdan ayrılan mezunlarımız, yükseköğrenim için gittikleri New York Polytechnic, Toronto, Worcester Polytechnic Institute, Mimar Sinan Güzel Sanatlar ve
Sakarya Üniversitelerinde birer topluluk kurmuşlar, ODTÜ Aikido Topluluğu’nun bir parçası olarak çalışmalarına devam etmişlerdir.

Nobuyoshi Tamura’nın öğrencisi Nebi Vural’ın teknik direktörlüğünü yaptığı Avrasya Aikido Organizasyonu ve Aikido ve Budo Federasyonu’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren topluluğumuz, Aralık ve Mayıs aylarında yaptığı seminerlerle Türkiye’den ve dünya genelinden gelen birçok Aikido sporcusuna da ev sahipliği yapmaktadır.

İlki 2011 yılının Mayıs ayında, 10 ülkeden 300 Aikido sporcu bir araya getirilerek başarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Aikido Festivali, o tarihten itibaren her yıl Mayıs ayında ODTÜ Aikido Topluluğu ev sahipliğinde düzenlenmektedir. Bu sene sekizincisi düzenlenen festivalimize, 18 ülkeden
yaklaşık 350 Aikido sporcusu katılarak bilgilerini ve tecrübelerini birbirleriyle paylaşmışalardır. Bu etkinlik, dünyanın sayılı etkinliklerinden biri olup, katılan ülkelerin Aikido’suna yön vermektedir. 8.Uluslararası Aikido Festivali süresi içinde yapılan siyah kuşak sınavında da, topluluğumuzdan sınava giren 10 sporcu arkadaşımızın hepsi yüksek dereceler alarak sınavlarında başarılı olmuşlardır.

ODTÜ Aikido Topluluğu, bahsi geçen tüm etkinliklerde ODTÜ Spor Müdürlüğü ve kendi imkânları dâhilinde, çalışmalarına büyük bir özveri ve kararlılıkla devam etmektedir.

www.odtuaikido.org
https://www.facebook.com/odtuaikido/
https://twitter.com/odtuaikido
https://www.instagram.com/odtuaikido/

Etiketler:
aikidoodtü aikido


Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir