Çevre Topluluğu | METU Events

Çevre Topluluğu

Hiç yorum yok, 10/02/2019, Ekleyen: , Eklendiği yer: Topluluklar

Biz Kimiz
Çevre topluluğu 1988 yılında, ODTÜ’nün ilk topluluklarından biri olarak kuruldu ve o zamandan beridir, topluluklar barakasındaki odasında faaliyetlerini sürdürüyor.

Biz Çevre Topluluğu olarak, 30 yıldır gerek kampüs özelinde, gerek Türkiye ve hatta dünya genelinde çevre sorunlarını dert edinen ODTÜ’lülerle birlikte, çevre sorunlarına karşı mücadele ediyoruz!

Bizce çevre sorunları, düzen sorunudur. Yani tekil kişilerin verdiği zararlardan ziyade, gözünü para hırsı büyümüş şirketlerin, fabrikalarının, santrallerinin, türlü türlü tesislerinin yarattığı sorunlardır. Biz de Çevre Topluluğu olarak, “Çevre Sorunu” olarak gösterilen tekil sorunlardan ziyade, büyük ölçeklerdeki çevre katliamlarını durdurmayı, hiç olmazsa bu konuda farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz.

Isınmak için ağaç kesen köylü değil, üretim için ya da arazi için ormanları
yok eden şirketler çevre katilidir. Derede çamaşır yıkayan teyze değil, atıklarını artımadan dereye veren fabrikalar çevre katilidir. Sigara içen, otomobile binen insan değil; bacasından ölüm saçan santral kabahatlidir. Ve bu sermayedarlarla işbirliği içinde çalışan tüm çevre hareketleri de, buzdağının yalnızca görünen kısmına müdahale ederek sonuçları geciktirmeye çalışan aracılardır.

Peki biz n’apıyoruz? HES(Hidroelektrik Santral)’leri, RES(Rüzgar Enerjisi
Santrali)’leri, Termik Santralleri, Nükleer Enerji Santrallerini konuşuyor, tartışıyor, sürdürülebilir yaşamı ve çevreyi gözeten enerji üretim biçimlerini destekliyoruz.

Tohumu, yaşamı önce metalaştırıp sonra yok eden GDO’lu tarıma; en temel
haklardan biri olan suyun ticarileştirilmesine karşı çıkıyoruz. Kentsel Dönüşüm adı altında rantın yagınlaştırılmasına, kentin sahiplerinin kentlerin çeperlerine itilmeye çalışılmasına karşı mücadele ediyoruz.

Hava koşulları el verdiğince, Yalıncak’a, Eymir’e yürüyor,birlikte yaşadığımız doğayla vakit geçiriyoruz.

ODTÜ’de geri dönüşümün yaygınlaştırılması için sunumlar yapıyor,
eğitimler veriyoruz. Bahar şenliklerinde, çevre farkındalığını arttıran eğlenceli etkinlikler yapıyoruz: “Gökyüzünde Savaş Uçakları Değil, Uçurtmalar Uçsun” diyerek Uçurtma Şenliği yapıyoruz. Çevre farkındalığını arttıran eğlenceli bilgi yarışmaları, geri kazanımı özendiren geri kazanım yarışmaları yapıyoruz.

Çernobil Haftasında Nükleer Enerji Paneli yapıyoruz.

Biz bunları yıllardır yapıyoruz. Bizimle birlitke bunları yapmak, ya da sadece konuşup tartışmak isteyen herkesi haftalık toplantılarımıza bekliyoruz.Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir